Y'ler Yönetimi Ele Geçiriyor

Y'ler Yönetimi Ele Geçiriyor

Mevcut durumda müdür, direktör, CEO koltuklarında oturan, 1965 ve 1979 yılları arsında doğmuş olan, şu anda en genci 35, en yaşlısı 50 yaşlarındaki X'lerin yerlerini; 1980 - 2000 doğumlu, en genci 14, en yaşlısı 34 yaşında olan Y'ler almaya başladı.

Bu iki önemli kuşak arasındaki çatılma ve farklılıklar bir süreden beri biliniyor ve sorunun aşılması için eğitimler, çalıştaylar düzenleniyor. Her iki taraf da birbirlerinin iş hayatına olmaması gerektiğini savunuyor.

x ve y kusagi

Ancak yıllar geçtikçe X'ler yaşlanıyor, yoruluyor, yenilikleri takip edemez oluyorlar.

Aynı zamanda Y'ler üniversitelerden mezun oluyor, çalışma hayatına hızla giriş yapıyorlar. Hatta bilgisayarı, teknolojiyi o kadar iyi kullanıyorlar ki, yeri geliyor işleri de hızlandırıyorlar.

Sonuç olarak iş dünyası Y'lerin yönetimine geçiyor.

Önümüzdeki dönemde daha da yoğun olarak yönetici kademelerinde göreceğimiz Y'lerin en temel özellikleri:

 • Siyasilere ve CEO'ların samimiyetine güvenmezler, onları menfaatperest ve çıkarcı bulurlar.
 • Yaptıkları işlerin çalışanlar, müşteriler, paydaşlar vb. üzerinde iyi etkilerinin olduğunu hissetmek ve anında algılamak isterler.
 • Sürekli ve neye hizmet ettiği belli olmayan koşuşturma ve meşguliyeti sevmezler. Böyle ortamlardan anında uzaklaşırlar.
 • İşbirlikçi, takım, ekip halinde ve proje odaklı iş görmeye yatkındırlar.
 • Sosyal ağlara ve teknolojiye çok üst seviyede hakimdirler.
 • Sabahtan akşama kadar iş yerinde bağlasan da durmazlar. Evden, her yerden çalışmanın norm olduğu ortamlarda üretken olurlar.
 • Formalite ve resmiyeti sevmezler, kasan/geren tarzdan hiç haz etmezler.
 • Diplomaya, deneyime, kıdeme vb. değil, becerilere, yenilikçiliğe, teknolojiye yatkınlığa güvenirler.
 • Ünlü olmaya, çok tanınmaya heves ederler. Böyle olana saygı duyarlar.
 • Seviye, derece, tecrübe vb. yerine proje/yetkinlik temelli işe alımlara, takım kurmaya önem verirler.
 • Yüz yüze görüşmekten anladıkları ille de aynı ortamda bulunmak değildir. Video konferans ve uzaktan iletişimi gayet etkin kullanırlar.
 • Cömert nesildir. Toplumsal, insani duyarlılıkları yüksektir.
 • Rekabet değil, paylaşım ve fayda odaklı düşünürler, çünkü onlar sosyal paylaşım ağlarında büyümüşlerdir.
 • Yıllık performans yönetiminden falan anlamazlar. Yaptıklarının geri bildirimini almak ya da vermek için bir yıl ya da aylarca beklemeyi kafaları almaz, kabul etmezler. Anında geri bildirim ve daha çok da takdir gelsin isterler.
 • İşi oyuna çeviriler. Sıkıcı, durağan şeylerden hiç hoşlanmazlar ve her şeyi oyunlaştırıp, görselleştirirler.
 • Eğlence, yüksek enerji, değişkenlik, farklılık olmayan ortamlarda çalışamazlar.
 • Hiç bir seviyede hiyerarşiye gelemezler. Network insanları olarak pek çok bağlantıya ve güvene, paylaşmaya dayanan ilişkiler ağı ile çalışırlar. Kabile tarzı gruplaşmalar içinde aidiyet geliştirirler.
 • Ana dil, öz-benlik takıntıları yoktur. Aynı cümlede 3-4 dilde, hatta henüz hiç bir dilde olmayan yeni kelimeler, tanımlamalar kullanabilirler. Kullananı yadırgamazlar.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.