ISO 9692-2 Standardının Yeni Revizyonu: ISO/FDIS 9692-2:2023

ISO 9692-2 Standardının Yeni Revizyonu: ISO/FDIS 9692-2:2023

ISO (Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu), endüstride uluslararası olarak kabul görmüş standartların geliştirilmesi ve güncellenmesi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Kaynak mühendisleri için önemli olan ISO 9692-2 standardı da bu sürecin bir parçasıdır. “ISO 9692-2 Kaynak ve benzer işlemler - Kaynak ağzı hazırlığı - bölüm 2: Çeliklerin tozaltı ark kaynağı” standardı, çelik üzerinde tek tel elektrot kullanılarak yapılan tozaltı ark kaynağının (ISO 4063'e göre işlem 121) birleşim hazırlığı türlerine uygulanır.

iso 9692 2 2023 revizyon

Devamını oku...

Tez Anket Çalışması Sonuçları

Tez Anket Çalışması Sonuçları

Kaynaklı imalat yapan işletmelerde ISO 3834 standardının ürün kalitesine ve maliyetlere etkisi başlıklı tez çalışmam sırasında yaptığım anket sonuçlarını burada özetlemeye çalışacağım.

Tez çalışmam tamamlanmış olup sonuçları diğer makaleler aracılığıyla paylaşmaktayım.

Aşağıdaki bilgiler tüm çalışma henüz tamamlanmadan önceki verileri içermektedir:

Şu anda ankete 100’den fazla firma çalışanı, firmalarını temsilen katılmıştır. Bu firmaların çoğunluğu anonim şirkettir ve Ankara’da bulunmaktadır. Bununla birlikte özellikle İstanbul, Bursa ve Kocaeli’nden de katılım yoğundur.
Ankete katılan firmaların çok büyük bir kısmı konstrüksiyon ve makina imalatı alanında faaliyet göstermektedir.

tez anket sonuc

Devamını oku...

ISO 3834 Standardının Ürün Kalitesine Etkilerinin Araştırılması

ISO 3834 Standardının Ürün Kalitesine Etkilerinin Araştırılması

tez anketi

Kaynaklı imalat yapan işletmelerde ISO 3834 standardının ürün kalitesine ve maliyetlere etkisini araştırmak üzere bir tez çalışması yürütmekteyim.

Gazi Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Yüksek lisans tezinde hem ISO 3834 standardının kaynaklı imalat yapan işletmelerde katkısı teorik olarak değerlendirilecek hem de yapılan anket ve firma görüşmeleri neticesinde gerçek veriler analiz edilecektir.

Anket sonuçları 2022 yılı Mayıs ayında www.ilkerergun.com.tr adresinden yayınlanacaktır.

Buraya tıklayarak ankete katılmanızı rica ederim.

Bu ankette hiçbir kişisel ya da kurumsal bilgi istenmeyecek olup aynı zamanda hiçbir bilgi tek başına yayınlanmayacak veya diğer taraflar ile paylaşılmayacaktır.

Desteğiniz için teşekkürler.
İlker Ergün

EN 10025 Sıcak Haddelenmiş Yapı Çelikleri Standardının 2019 Revizyonu

Standart revize edileli epey zaman olmuş ancak inceleme zamanım olamamıştı. Şimdi standardın yeni versiyonları ile ilgili çalışma zamanı bulup nelerin değiştiğini açıklamaya çalıştım.

2019 yılında Avrupa Standartlar Komitesinin CEN/TC 459/SC 3 - Structural steels other than reinforcements (Takviye çelikleri dışındaki yapısal çelikler) teknik birimi tarafından revize hali yayınlanmıştır.

en 10025 revizyon

Devamını oku...

Kurumsaldan Serbest Zamanlı Çalışmaya Geçiş

Bugün (13.03.2021) 13 yıl görev aldığım Temsan Yapı’dan ayrılmamın üzerinden tam bir yıl geçmiş oldu.

Aslında benim kurumsaldan serbest zamanlıya geçişim oldukça yumuşak oldu. İlk olarak 2014 yılında bir akredite kuruluşun komitesinde görev alarak başladığım süreç, ardından eğitim, danışmanlık, denetimler ile devam etti.

Sonrasında firmalardan gelen talepler doğrultusunda firmalara destek olmaya devam ettim. Bu süreçte Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA), Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile tanıştım ve çalışmaya başladık.

ilker ergun temsan

Devamını oku...

Yeni Kaynak Yöntemleri Tanımlanıyor

ISO 4063 Standardında Yeni Tanımlamalar Geliyor

WPS, PQR, kaynakçı belgesi, talimatlar, teknik resimler, şartnameler gibi birçok dokümanda üç basamaklı sayılar ile tanımlamaya alışık olduğumuz kaynak yöntemlerine yenileri ekleniyor.

Standardın kapsamı yeni eklenen yöntemler ile kaynak dışında diğer birleştirme yöntemlerini de içermesi planlanıyor.

yeni kaynak yontemleri

Devamını oku...

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.