Rüzgar Türbinlerinde Periyodik Vibrasyon Kontrolü

Rüzgar Türbinlerinde Periyodik Vibrasyon Kontrolü

Bir rüzgar türbininin yaklaşık 20-25 yıl çalışacağı göz önünde bulundurulduğunda, büyük bakımların ne zaman yapılacağı önem kazanmaktadır. Kulede büyük bir bakım yapılması için santrale bir vinç getirilmesi, elektrik üretiminin durması, gerekli olabilecek yedek parçaların temin edilmesi ve santrale getirilmesi gibi maliyetli konular gündeme gelir.

vibrasyon kontrolu

Devamını oku...

Rüzgar Enerji Santralinin Periyodik Muayenesinde Ne Yapılır?

Rüzgar Enerji Santralinin Periyodik Muayenesinde Ne Yapılır?

Rüzgar türbinindeki her parçanın aşınması ve bu aşınmalar karşısında ne kadar sürede önlem alınması gerektiği farklıdır. Genel olarak bir rüzgar türbini 2-4 yıllık periyotlarla genel kontrole tabi tutulur. Bu genel kontrollerin yanında santral sahibinin yapacağı aylık, altı aylık ve yıllık bakımlar da vardır.

ruzgar kulesi kontrol

Devamını oku...

Rüzgar Türbini Arızaları ve Kritik Bileşenlerin Zayıf Yönleri

Rüzgar Türbini Arızaları ve Kritik Bileşenleri Zayıf Yönleri

Rüzgar enerji santrallerinin (RES) artması ile birlikte bu kulelerin kontrolleri, bakımı ve sigortalanması da gündeme gelmiştir. Bu santrallerin bakım ve onarımı santral sahibi ya da yüklenici tarafından yapılmasına rağmen periyodik olarak da bir üçüncü taraf gözetim yapılması gerekir. Rüzgar enerji santrallerinde yapılacak periyodik kontrol hem uluslar arası yasalar hem de sigorta işlemleri için gerekli şartları sağlamalı ve uygun şekilde raporlanmalıdır.

ruzgar kulesi inspection

Devamını oku...

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.