Rüzgar Türbinlerinde Zayıf Halka Hangisi

Rüzgar Türbinlerinde Zayıf Halka Hangisi

Rüzgar türbinlerinin sürekli çalışan ekipmanlardan oluştuğu göz önüne alındığında, zamanla aşınmaların ve arızaların olacağı da kaçınılmaz bir durumdur. Bakımlar ve kontroller ile arızalar en aza indirilse de, bir süre sonra bazı parçaların yenilenmesi gerekir.

ruzgar turbini disli kutusu

Dişli Kutuları

Kullanılan asenkron jeneratörlerde bulunan dişili kutuları, üzerindeki çok sayıda hareketli parça nedeniyle genellikle en çok arıza veren parçalar olarak kabul edilir. Bu nedenle dişli kutuları en sık bakım yapılması gereken ve kontrollerde önem verilmesi gereken parçalardandır. İstatistiki olarak bir rüzgar türbinindeki dişli kutuları 5-7 yılda bir değiştirilir.

Jeneratör

Jeneratörler ile ilgili iki temel konuda arızalar görülmekedir.

  • Yalıtım sistemlerindeki hatalar ve kötü imal edilmiş sargılar
  • Rulmanların erken yorulması ve kırılması

Yalıtımda çalışma sırasında oluşabilecek bir kaçak jeneratörün diğer kısımlarını da etkileyebilmekte ve arızalanmasına neden olmaktadır. Bu kaçakların tespit edilmesi kolay olmadığından periyodik olarak yalıtım testleri yapılması önerilmektedir.

Rotor Kanatları

Kanatlar rüzgar enerjisini yakalayıp rotor ve ana şart ile dişli kutularında aktaran bileşenlerdir. Kanatlar sürekli olarak yağmur, nem, sıcaklık değişimi, buzlanma, ultraviyole ışınlar ve yıldırım gibi hava şartlarına maruz kalırlar. Kanatlarda gene olarak görülen hasarlar kaplamanın çatlaması, yapıştırıcıların özelliğini yitirmesi, çizikler, ezikleri ve yıldırım yaralarıdır. Kanatlar sürekli yük altında çalıştıkları için bir uzman tarafından düzenli kontrole ihtiyaç duyarlar.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.