Doküman ile Kayıt Arasındaki Fark Nedir?

Doküman ile Kayıt Arasındaki Fark Nedir?

Kalite sistemlerinde sıklıkla "dokümante edilmiş" lafıyla ya da "kayıtlar" ile ilgili gerekliliklerden bahsedilir.

Peki hazırlamak için zaman harcadığımız, toplantılar yaptığımız, bilgisayarımıza kaydettiğimiz, klasörlere koyduğumuz, arşivde sakladığımız onca belge ve bilginin hangisi doküman, hangisi kayıt?

dokuman kayit fark karsilastirma

Bu konuyu, yıllardan beri işin içinde olanlara sorduğunuzda kısaca "Dokümanlar canlıdır, kayıtlar ise ölüdür." diyecektir.

Burada canlı olarak bahsedilen sürekli yenilenen, gözden geçirilen, gerektiğinde revizyonlar yapılabilen anlamındadır. Ölü ise bir kere hazırlandıktan sonra artık üzerinde değişiklik yapılmaması gereken, eğer değişiklik yapılırsa bunun sahtekarlık olarak nitelendirilebilecek belgelerdir.

Dokümanlar bize ne yapmamız gerektiğini ya da neyi nasıl yapacağımızı tarif ederler. Örneğin prosedürler, talimatlar, el kitapları, kontratlar, şartnameler, standartlar, boş formlar genel olarak doküman olarak adlandırılır.

Kayıtlar bir durum hakkında bilgileri içeren kanıtlardır. Bunlar genelde doldurulmuş formlar, raporlar, tutanaklar olarak karşımıza çıkar.

Dokümanlar bize neyi nasıl yapacağımızı tarif ettiğinden günümüz ve gelecek ile ilgilidir. Ancak kayıtlar herhangi bir anın bilgilerini içerdiğinden her zaman geçmiş zamandadırlar.

Standartların tanımlar kısmında bu konu ile ilgili yeterli açıklama bulunmadığından zaman zaman farklı yorumlar da yapılabilmektedir. ISO 9001 kayıtlar için "bir çeşit doküman" atfında bulunmaktadır. ISO 9001 standardının 2015 yılında yayınlanması beklenen yeni versiyonunda kayıtlar için "dokümante edilmiş bilgi" ifadesi kullanılmıştır.

ISO 9001 standardındaki bu tanımlamaya dayanarak, kayıtların da bir doküman tipi olduğunu, ancak her dokümanın bir kayıt olmadığını söyleyebiliriz.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.