ISO 14731 Kaynak Koordinasyonu ve Kaynak Mühendisi / Teknikeri / Uzmanı

ISO 14731 Kaynak Koordinasyonu ve Kaynak Mühendisi / Teknikeri / Uzmanı

Kaynak işlemlerinde emniyet ve karlılık yapılan teknik kontrollere bağlıdır. Kaynakla ilgili tüm faaliyetlerde görev alan kilit personel, kaynak teknolojisinde ve uygulamasında uygun bir yeterlilik düzeyine sahip olmalıdır. Yetkili ve test edilmiş kaynakçıların yanı sıra üreticiler, kaynak konularını ele alan mühendislerin, tasarımcıların ve teknisyenlerin ilgili yeterliliği kanıtladığından emin olmalıdır.

Ayrıca yeterliliği olan personel çalıştırılması yeni Avrupa Direktifleri ve Uluslararası Standartlarla da zorunlu tutulmaktadır. Bu alanda personel niteliklerini belirleyen ISO 14731 "Kaynak Koordinasyonu - Görevler ve Sorumluluklar" standardı önem kazanmaktadır. Standartta kaynak ile ilgili işlemleri yapan personelin sahip olması gereken bilgi, görev ve sorumlulukları belirtilmiştir. Kaynak Mühendisliği yada Kaynak Teknikerliği eğitimini almış bir kişi bu standardın tanımladığı özelliklere sahip olmaktadır.

iiw diploma

Bu nedenle Kaynak Mühendisliği yada Kaynak Teknikerliği eğitimi kişilerin bilgi düzeyini garanti altına almakta ve aynı zamanda iş imkanı da sağlamaktadır. Ancak burada şirket belgelendirmeleri için esas olanın ISO standartları olduğu ve EWF ve IIW’nın verdiği eğitimin sürece destek olacağı unutulmamalıdır. Standart ve Yönetmelikler kaynak koordinatörlerinin herhangi bir belirli nitelik veya sertifikaya sahip olmasını gerektirmemekle birlikte, kaynak koordinatörlerinin ilgili IIW sertifikası bulunması şirket belgelendirme sürecinde yardımcı olacaktır.

EWF ve IIW’nun verdiği Uluslararası Kaynak Mühendisi – IWE, Uluslararası Kaynak Teknikeri – IWT, Uluslararası Kaynak Uzmanı - IWS ISO 14731'in teknik bilgi gereksinimlerini karşılamaktadır.

Kaynak Personeli için uluslararası eğitim, nitelendirme ve belgelendirme sistemleri, dünya çapında ve endüstri tarafından ayrıca uluslararası eğitim ve akreditasyon kuruluşları tarafından kabul edilmiştir.

Uluslararası Sistemin desteklenmesi ile yılda 6.000 yeni diploma verilmekte ve her yıl yaklaşık % 5 oranında bir büyüme ile ilerleme kaydedilmektedir.

Kaynak: International Education, Qualification And Certification Systems In Welding L. Quintino, R. Ferraz, I. Farnandes

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.