Akreditasyonun Önemi

Akreditasyonun Önemi

Belgelendirme ya da denetimler bu konuda yeterliliği olan firmalar tarafından yapılır. Ancak bu yeterliğin ne olacağına dair standartlarda detaylı bilgi yoktur. Bazı konularda denetim firmalarının yetki ve sorumlulukları yasalarla belirlenmiştir.

akreditasyon onemi

Eğer tek bir müşteri için bir kontrol yapılacaksa, müşterinin güvendiği ve anlaştığı denetim firması yeterli olabilir. Ancak bu durumda yapılan iş sadece o müşteri için geçerli olacağından, diğer taraflar tarafından kabul görmeyebilir. Bu şekilde bağımsız çalışan birçok kontrol ve denetim firması vardır.

Belgelendirme gibi uzun süreli ve tüm müşteriler ile diğer taraflara karşı yapılan bir süreçte, alınan belgenin geçerliliğinin herkes tarafından kabul edilebilir olması gerekmektedir.

Akreditasyon kurumları genellikle devlete bağlı olduklarında güvenilirlikleri yüksektir. Ayrıca yapılan uluslar arası anlaşmalar ile tüm ülkelerde tanınırlıkları vardır. Bu nedenle bir akreditasyon firmasının onayladığı belgelendirme kuruluşu tüm dünyada geçerli belgelendirme yapabilir.

Akreditasyon kurumları, belgelendirme kuruluşlarının bağımsız, tarafsız, yetkin ve bilgili olduklarını onaylar. İlaveten deneyimli personel kullandıklarını, gerekli kayıtları tuttuklarını ve ilgili makamlar ile paylaştıklarını doğrular. Onaylarını belli bir süre için vererek de ara denetimler yaparlar.

Bir firma için çalıştığı konularda alacağı belge (ISO 9001, ISO 14001, ISO 27001, OHSAS 18001 gibi yönetim sistemi belgeleri yada ISO 3834, EN 1090 gibi imalat odaklı belgelendirmeler) tüm müşteriler ve yasalar karşısında geçerli olmalıdır. Bu geçerliliğin kanıtı da ancak uluslar arası tanınırlığı olan, akredite denetim kuruluşları tarafından belgelendirme yapmaktır.

 

Çelik ve alüminyum yapı, kaynaklı imalat, demiryolu araçları, akreditasyon standartları, yönetim sistemleri gibi bir çok alanda danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme faaliyetleri için...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085...

EN 1090, ISO 3834, EN 15085 ve ilgli standartlarda bakanlık ve kamu kuruluşları personelleri eğitimlerinden, Türkak belgelendirme denetimleri, belgelendirme kuruluşları ve onaylanmış kuruluşlara danışmanlık ve eğitim, ürün ve sistem belgelendirme denetimleri, imalatçı firmalara eğitim ve danışnamlık, bireysel ve kurumsal eğitimlere kadar tüm seviyelerde alanında en tecrübeli ve bilgili hizmet.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Çelik ve alüminyum yapı uygulamaları (EN 1090), kaynaklı imalat (ISO 3834), demiryolu araçları (EN 15085), kaynak mühendisliği uygulamaları (IWE/EWE, PQR, WPS, WPQ...), yönetim sistemleri (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 19011, 31000...), akreditasyon (ISO 17020, ISO 17024, ISO 17065...) gibi üretim sektörünün ihtiyacı olan tüm konularda eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile gerekli yönlendirme çalışmaları.

İLKER ERGÜN

Makina ve Kaynak Mühendisi olan İlker Ergün, 2002 yılından beri sektörün öncü kuruluşlarında üretim va kalite departmanlarında görev yapmıştır. 2014 yılında bir onaylanmış kuruluşta komite üyeliği olarak başlayan bireysel hizmetlerine zamanla yenilerini ekleyerek birçok kamu ve özel kuruluş ile derneğe ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunmuştur. Halen bu alanlarda danışmanlık, eğitim, denetim faaliyetlerine devam etmektedir.