Standartlar Hayatın İçinde

Yazdır

Standartlar Hayatın İçinde

Standartların olmadığı bir dünya düşünün, herkesin kendine göre imalat yaptığı, aldığınız hiçbir ürünün birbirine uymadığı, bana göreler ile dolu bir yaşam. Hiçbir ürün ya da hizmet hakkında hak iddia edemeyeceğiniz, her üreticinin kendine göre doğrusunu sunduğu bir dünya.

standartlar hayatin icinde

Oysa günümüzde birçok ürünü alırken uygun olup olmadığını düşünmüyoruz bile. Kapı kilidi alırken bizim kapıya olur mu diye, fotoğraf makinasına objektif alırken oturur mu diye ya da pil alırken bizim saati çalıştırır mı diye düşünmüyoruz. Belirleyici olan farklı boyutları varsa ürün üzerindeki boyut ya da tip bilgileri ve ilave özellikleri oluyor. Standartlarda tanımlı bu boyut ve özellikler sayesinde satın aldığımız ürünün uygunluğundan emin oluyoruz.

Standartlar finans/maliye işlerinden, oyuncaklara, elektronik aletlere, ev eşyalarına, hava, su, yol güvenliği, çevresel faktörler, ilaçlar, kozmetik, araçlar, enerji, makina, eğlence araçları, inşaat sektörü, kaldırma araçları, iletişim, network ağları, radyo frekans, kağıt, ahşap ürünler gibi günlük hayatta kullandığımız her şeyde karşımıza çıkıyor. Standartlar bize sağlık, güvenlik, çevre, emniyet ve uygunluk açısından gerekli minimum özellikleri belirliyor.

Ancak hiçbir zaman, bir ürünün standarda uygun olması, onun üstün özellikler içermesini sağlamaz. Standartlar sadece asgari sağlaması gereken şartları belirlediği için, satın alma sırasında üreticinin ürünle beraber sunduğu ilave özellikler ile satış sonrası hizmetleri de değerlendirilmelidir. Alınan tüm hizmet ve ürünlerin ilgili standart ve yasalara uygun üretildiğinin beyanı istenmelidir. Bu beyan ürün üzerindeki etiketlerde olabileceği gibi beraberinde verilen dokümanlarda da olabilir. Ürün ile ilgili şikayet durumunda da yasal merciler, bilirkişiler aracılığıyla ürünün sağlaması gereken asgari şartları ve standartlara uygunluğunu değerlendirerek karar verirler.